Kerthelység

2008. márc 30.

Ha már nem böjtölünk….

Írta: admin Kategória: • Egészségünkre

…méregtelenítsünk medvehagymával. Mert bizony a szüleink, nagy- és dédszüleink húsvét előtt negyven napig böjtöltek. A téli nehéz, zsíros ételek, disznótorok után így méregtelenítették a szervezetüket (ezt persze akkoriban nem így hívták), aminek nemcsak vallási oka volt. Egyáltalán nem ettek húst (általában még baromfit sem) – viszont nagyon sok házilag savanyított káposztát fogyasztottak –, zsírt sem használtak a főzéshez, mindent habarással készítettek, egészen nagyszombatig, a húsvéti sonkáig…
A természettel együtt a szervezetünk is éled, aminek élettani jelei is vannak. Hormonháztartásunk megváltozik, felélénkül, fokozódik az anyagcserénk, ezáltal a szerveztünk könnyebben megszabadul a fölösleges anyagoktól. Ezért itt a méregtelenítés ideje, hiszen a levegővel, vízzel, ételeinkkel, civilizációs termékeinkkel rengeteg méreganyag jut a szervezetünkbe. Az egyik legjobb természetes méregtelenítő szer a tavasz első hírnökei közé tartozik, ez a medvehagyma. Levelei élénk zöldek, fényesek,
hosszú nyelűek, lándzsa alakúak. A medvehagyma csak humuszban gazdag árnyékos helyen, főként bükkösökben terem. Előfordulási helyein szőnyegként borítja be az erdőt. Erőteljes fokhagymaillatát már messziről megérzi az ember, így biztosan kizárható, hogy nem tévesztjük össze a mérgező gyöngyvirággal vagy az őszi kikerics leveleivel. A medvehagyma tulajdonságai megegyeznek a fokhagymáéival, ám gyógyereje sokkal nagyobb. Ezért különösen alkalmas a szervezet tavaszi salaktalanítására, és segíti az idült betegségek gyógyítását is. A medvehagyma kedvezően hat az emésztőrendszerre, vérnyomás-normalizáló, érelmeszesedés-gátló is és felbecsülhetetlen értékű vértisztító szer. Hatóanyagai révén segíti a krónikus bőrbajok gyógyulását is. A nagyvárosok lakóinak különösen ajánlott, „ólommentesítő”, azt közömbösítő hatása miatt.  A zsenge leveleket márciustól májusig, a virágzás előtt kell szedni.
Frissen fogyasztva és tartósítva egyaránt kiváló fűszernövény. Felhasználhatjuk salátákhoz, szószokhoz, levesekhez. Fűszerként való alkalmazása gyakorlatilag azonos a fokhagymáéval, csak annál lágyabb ízű. Május végén a szezonja véget ér, azonban fűszerolajba keverve még jó néhány hónapig ízesíthetünk vele.



Lapozzon bele
november–decemberi számunkba!